- Detalji
- By Mariora
Pletene portikle
Pletene portikle - retko se pletu, obično se šiju, a ipak tako lako se rade pletećim iglama da to može privući i najplašljivije početnice. U stvari, isplete se jednostavan pravougaonik, namaknuvši otprilike 66 petlji: posle dvadeset i pet santimetara mirnog i bezbrižnog rada, kada se možemo prepustiti zadovoljstvu u oblikovanju izabranog boda, 26 središnjih petlji se završi i rad se još oko deset santimetara nastavlja odvojeno na stranama.
- Detalji
- By Mariora
OSOBENI BODOVI
To su bodovi koji se pletu na neuobičajeni način, a katkad i uz pripomoć kukice ili čudotvorne »treće igle« koja mnogo olakšava izradu nekih, posebno složenih motiva. Zajedno sa skupinom bodova o kojima je maločas bila reči, oni predstavljaju osnovu svih fantazija bodova, posebno rupičastih ili ispupčenih bodova.
Izduženi bod
Ovaj Bod koji se sastoji od skupa izduženih petlji, veoma je sličan istoimenom Bodu kukičanja. No način izrade mu je sasvim drugačiji. Kao i izduženi Bod kod kukičanja, igra odlučujuću ulogu u izradi rupičastih motiva. Radi se pravo, ali kod izrade svake petlje tri puta navijajući nit na desnu iglu umesto jedanput, kako je to uobičajeno. U povratnom redu igla se ubode samo u prvi od tri navijutka i jedino se on isplete, dok se ostala dva ispuste pa tako nastane jedna jedina, veoma izdužena petlja.
- Detalji
- By Mariora
NAJČEŠĆE KORIŠĆENI BODOVI
To je skupina bodova koji imaju jasno određene zadatke iako nam se katkad čine pomalo složenim, a katkad i suvišnim. No svaki od njih se odlikuje nečim osobenim i samostalnim, a svi zajedno tvore većinu fantazija bodova ili se sami razvijaju na njihovoj osnovi. No neosporno zaslužuju da budu pomenuti
Dvostruko prebacivanje na licu kao i na naličju izvodi se tako da se prva petlja prenese Ne radeći je, drugu i treću se isplete zajedno pa se ranije preneta, a ne upletena petlja prebaci preko njih.
Navijutak
Navijutkom se, u toku rada, dodaje jedna između druge dve petlje i to da bi se pletivo proširilo ili da bismo dobili posebne ukrasne motive. Prav navijutak se radi na sledeći način: kada se isplete jedna prava petlja, vuna se prebaci ispred rada i nabaci na iglu pa potisne iza rada, a zatim nastavi pletenje pravim bodom. Nit koja je ostala na igli je navijutak koji će se u idućem redu uplesti sasvim obično.
- Detalji
- By Super User
PLETENJE Osnovni bodovi
I pletenje kao i heklanje temelji se samo na dva osnovna boda, pravi i obrnuti bod. Pa ipak, preplitanjem ovih dvaju bodova, osim različitih načina izrade, nastaje gotovo neiscrpni niz različitih bodova.
Pravi bod
Desna igla se ubode u petlju koja se nalazi na levoj igli, kao na fotografiji, zatim se nit prebaci na desnu iglu i to odozdo nagore i izvuče se kroz osnovnu petlju koju se istovremeno smetne sa leve igle. Kada se radi pravi bod, konac uvek ostaje iza rada.
Obrnuti bod
Desna igla se ubode u petlju koja stoji na levoj igli onako kako vidimo na fotografiji, zatim se nit nabaci na desnu iglu i to odozgo nadole i povuče se kroz osnovnu petlju koja se smakne sa leve igle. Nit ostaje ispred rada.
Četiri prepletena boda
Spajanjem ovih klasično rađenih bodova na najjednostavniji način, dobijaju se četiri prepletena boda, to jest veoma korisni bodovi »osnove« koji predstavljaju temelj svakog pletiva.
- Detalji
- By Mariora
Rebrasti bodovi i bodovi sa prepletom
Navije se broj petlji deljiv sa 4 i k tome još 3 petlje za završetak. Prvi red: * 3 petlje pravo, 1 petlja obrnuto. * Red se završava sa tri petlje pravo. Drugi red: jedna petlja pravo za početak, zatim * 1 petlja obrnuto, 3 petlje pravo. * To se stalno ponavlja (fotografija 1).
Prvi red: * 2 petlje pravo, 2 petlje obrnuto *. Drugi red kao i svi napnu redovi : raditi petlje onako kako nailaze. Treći red i svi neparni redovi zaključno sa jedanaestim: premestiti rebra ulevo za 1 petlju. Trinaesti red i svi neparni redovi zaključno sa dvadeset i prvim: premestiti rebrasti motiv udesno za 1 petlju. Ponoviti sve od trećeg reda (fotografija 2).
Evo jednog načina izrade ukrštenog boda. Prvi red: * 2 petlje pravo, 2 petlje ukrštene obrnuto. * Drugi red: *. 2 petlje pravo iznad dve petlje koje se pokažu pravo (dve petlje ukrštene na prethodnoj igli), 2 petlje ukrštene obrnuto na dve petlje koje se pojavljuju obrnuto. * Neprestano ponavljati tako (fotografija 3).
Prvi red i svi neparni redovi (koji predstavljaju lice pletiva) * 5 petlji obrnuto, 3 petlje pravo *. Drugi red i svi ostali parni redovi: sve pravo, a srednju od tri obrnute petlje prebaciti obrnuto ne radeći je (fotografija 4).