- Detalji
- By Mariora
Ima onih koji vole da svoje četvoronožne ljubimce obuku po poslednjoj modi, po mogućnosti u skladu sa sopstvenom garderobom, a ima i onih kojima je oblačenje pasa preterano i ne vide u njemu nikakvu svrhu. Zimi svrha postoji.
Naime, pse je neophodno šetati, a neki od njih ne podnose dobro niske temperature. Manji psi kratke dlake, mnogi mladunci, kao i stare kuce, njima bi u šetnji dobro došao kaputić ili džemper. Pored toga, postoje psi s osetljivim šapama, kojima smetaju sneg, led, so i drugi materijali koji se upotrebljavaju za smanjivanje klizavosti asfalta - njima mogu da pomognu posebne čizmice za pse.
- Detalji
- By Super User
Modna revija udruženja "panonke"
Udruženje građana „Panonke“ održaće u petak 14.12.2012. godine tradicionalnu modnu reviju u Gradskoj biblioteci. Na revijiće biti prikazani ručni radovi kreatora, članova udruženja "Panonke" iz Pančeva
Udruženje građana „Panonke“ postoji od 2008. godine. Panonke izrađuju sve vrste upotrebnih i ukrasnih predmeta u tehnikama: tkanje, vez, zlatovez, pletenje, pustovanje, nec, heklanje, pačvork, šivenje i mnogim drugim.
Ciljevi udruženja su očuvanje i negovanje izrade rukotvorina tradicionalnim tehnikama, edukacija građana, a posebno dece i mladih o značaju kulturnog i etnografskog.
- Detalji
- By Mariora
Održana modna revija udruženja panonke
Udruženje građana "Panonke" večeras su u Gradskoj biblioteci organizovali modnu reviju ručno rađene odeće. Na reviji su posetioci mogli da vide odevne predmete rađene tehnikama veza i zlatoveza, tkanja, filcanja, pletenja, heklanja, šivenja i pačvorka.
Udruženje građana Panonke petu godinu zaredom organizuje modnu reviju kojom želi sugrađanima da predstavi ručno rađenu odeću sa etno motivima.Nna ovoj modnoj reviji, nazvanoj “Revija 5”, predstavljeni su mnogi odevni predmeti idealni i za ove hladne zimske dane uz želju da u što većoj meri uđu u svakodnevnu upotrebu.
- Detalji
- By Mariora
U moderno doba, čim se pojave prvi znaci zime, ljudi oblače džempere, deblje štrikane bluze, tople pantalone, a tu su i vunene i heklane kape i rukavice. Za ovu odeću znali su i naši davni preci. Po nekim istorijskim podacima, pre nekoliko hiljada godina otkriven je način na koji se može stvoriti topao odevni predmet (heklanje, štrikanje). Neki podaci govore da je tajna štrikanja a i heklanja otkrivena pre oko pet hiljada godina, a pretpostavlja se da su za ovu veštinu znali i drevni narodi Inke.
Veruje se da su Arabljani prvi otkrili iglu za heklanje, koja je imala kukicu na vrhu, sličnu današnjim iglama za pravljenje tapiserija. Prema nekim pronađenim ostacima u arheološkim nalazištima, ove igle pravljene su od drveta, slonovače i životinjskih kostiju, gvožđa, riblje kosti i drugih materijala. U početku je heklana i štrikana odeća napravljena uz pomoć ovih igala i vune ili pamuka imala isključivo zaštitnu svrhu, a mnogo vekova kasnije pažnja je počela da se usmerava i ka njenom lepom izgledu.